“Wingwave-t mint coaching módszert Cora Besser-Siegmund és Harry Siegmund, a hamburgi Besser-Siegmund Intézet pszichológusai és oktatói fejlesztették ki az 1990-es években mint coaching technikát, hogy támogassák a menedzsereket és a sportolókat a csúcsteljesítményre való mentális felkészülésben.
Céljuk egy olyan módszer megalkotása volt, amely gyors és hosszan tartó eredményt hoz. Ennek érdekében különböző technikákat integráltak:
• Az agyféltekék kétoldali stimulálása gyors szemmozgással (REM = Rapid Eye Movment), hallási és/vagy tapintási stimulációval;
• Neuro-lingvisztikus Programozás;
• Kineziológia (az izomválasz tesztelése a folyamat hatékonyságának értékelésére).
A Wingwave Coaching 3 fő alkalmazási területtel rendelkezik:
• Stresszcsökkentés: a múltbeli tapasztalatokból származó stresszt keltő emlékek vagy a jövőbeli kivetítésekkel kapcsolatos haszontalan érzelmek kezelésére/oldására alkalmas, amelyek blokkolják a cselekvést vagy a kreativitást.
• A célok elérése: a wingwave coaching segítségével szilárd érzelmi és meggyőződési alapot lehet teremteni az ügyfél sikereinek érdekében, beleértve a kreativitás és önbizalom növelését.
• Korlátozó hiedelmek: azon hiedelmek azonosítása, amelyek korlátozzák vagy blokkolják az ügyfelet (pl. semmire sem vagyok jó, nem vagyok értékes, nevetséges vagyok). Ezek átalakíthatóak hasznos és értékes nézetekké, amelyek lehetővé teszik az ügyfél számára, hogy elérje céljait. Ugyanakkor lehetőségünk van felfedezni és megtanulni kezelni az úgynevezett „eufórikus hiedelmeket” (pl.: tökéletesnek kell lennem), amelyek stresszt generálnak és kudarcra ítélhetnek.
A módszert sikeresen alkalmazzák menedzserek és igazgatók, döntéshozók, művészek, sportolók, valamint mindazok, akik személyes vagy szakmai célokat szeretnének elérni és belső egyensúlyt teremteni.
A wingwave elnevezést a káoszelméletből való pillangó-hatás ihlette, amely szerint a pillangó szárnyainak lecsapása hurrikánt indíthat el a földgömb másik oldalán. Wingwave-ben néhány kézmozdulattal radikális változást válthatsz ki a másikban (ha tudod, hogy hol és hogyan kell ezt megtenni).”
A szöveg szerzője Cristian Munteanu, wingwave coach, Master NLP coach
Képesítés
- Wingwave coach, Asociatie Romane de Programare Neuro-Lingvistica, 2022